Każda osoba, która legalnie pracowała w Holandii, zobowiązana jest do złożenia w odpowiednim terminie zeznania podatkowego za dany rok podatkowy. Nie znając przepisów prawa podatkowego, może się to okazać problemem dla wielu polaków. Każdy pracownik powinien otrzymać od swojego pracodawcy holenderską kartę podatkową Jaaropgaaf – dokument, który pozwala ubiegać się i uzyskać zwrot podatku z Holandii. W tym rocznym rozliczeniu zarobków znaleźć można takie informacje, jak chociażby wysokość przychodu, koszty uzyskania przychodu, pobrane składki na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne czy zaliczki na podatek dochodowy.  Rozliczenie podatku z Holandii rozpatrywane jest przez urząd skarbowy Belastingdienst.

Jak otrzymać zwrot podatku z Holandii?

Aby uzyskać zwrot podatku z Holandii, wszystkie wymagane dokumenty należy złożyć w Holenderskim urzędzie skarbowym do 1 maja. Belastingdienst najczęściej dostarcza należność w ciągu trzech, czterech miesięcy od dnia złożenia wniosku, jednak w przypadku spóźnienia się ze złożeniem dokumentacji czas ten może znacząco się wydłużyć, nawet do 3 lat. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie formalności uregulować rzetelnie i w terminie. W przypadku wyliczania wysokości zwrotu Holenderski urząd skarbowy bierze pod uwagę kilka czynników takich jak: progi podatkowe, wiek podatnika, rodzaj dochodu czy dochód rozliczany jest z partnerem fiskalnym.

Rozliczenie podatku z Holandii przez polski urząd skarbowy

Dzięki ustawie o podatku dochodowym oraz konwencji pomiędzy Polską a Holandią istnieje możliwość rozliczenia się z podatku z polskim fiskusem. W rocznym zeznaniu podatkowym należy przedstawić Holenderski zwrot podatku a Polski urząd skarbowy rozliczy nadpłatę na zasadzie proporcjonalnego odliczenia. Polski rezydent podatkowy powinien zapłacić pomniejszony podatek dochodowy w Polsce o kwotę, którą zapłaci w Holandii. Wciąż jednak rozliczenie z holenderskim urzędem skarbowym jest obowiązkowe. Jest to warunek do tego, aby liczyć na zwrot podatku z tego kraju. Jeśli wydaje ci się to skomplikowane, skontaktuj się z firmą Aangifte  i zostaw  specjalistom załatwienia sprawy twojego  rozliczenia podatku z Holandii. 

Comments are closed.