Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Polisa OC chroni innych użytkowników drogi przed szkodami wyrządzonymi przez posiadacza polisy. Jak w praktyce wygląda kupno tego ubezpieczenia? Czy OC wyklucza inne ubezpieczenie samochodu?

Czym jest OC i jak działa?

Ubezpieczenie samochodu w formie OC to rozwiązanie stworzone dla ochrony interesów wszystkich uczestników drogi. Polisa pozwala na pokrycie szkód wyrządzonych na drodze. Polisa OC ważna jest rok – po tym czasie konieczne jest zakupienie nowego ubezpieczenia, najlepiej z zachowaniem ciągłości ochrony. Wiele osób zastanawia się, dlaczego cena OC nie jest stała? Wynika to z wielu zmiennych, takich jak wiek i marka samochodu, ale też wiek posiadacza polisy i to, jak długo jest kierowcą. Cena polisy może być zmniejszona dzięki nagromadzonym zniżkom – uzyskujemy je z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy. W przypadku młodych kierowców (do 25 roku życia) polisa może być znacznie droższa. Wynika to ze statystyk wypadkowych – tak młodzi kierowcy są sprawcami większej ilości wypadków.

Czym grozi brak ważnej polisy OC? Przede wszystkim brak ubezpieczenia naraża nas na kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dodatkowo, w przypadku kolizji z naszej winy, wszelkie koszty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Czy ubezpieczenie samochodu OC to jedyna forma zabezpieczenia?

Zdecydowanie nie – ubezpieczenie samochodu tego typu skonstruowane jest tak, by chronić innych użytkowników drogi. Jeśli zależy nam na ochronie naszego samochodu (np. przed przypadkowym zarysowaniem czy kradzieżą), warto rozważyć zakupienie ubezpieczenia AC. Autocasco to rozwiązanie chętnie wybierane przez posiadaczy nowych lub kilkuletnich samochodów – zakręć ochrony tej polisy jest naprawdę szeroki!

Comments are closed.