W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się czujniki widełkowe, które obecnie można dostać w naprawdę przystępnej cenie. Zasada działania opiera się o przecięcie wiązki czujnika.

Wybór czujnika widełkowego

Warto zwrócić uwagę na fakt, że cała elektronika jest zmieszczona w metalowej obudowie, dzięki czemu montaż jest szybki i przyjemny i nawet mało doświadczone osoby nie powinny mieć z tym żadnych problemów. Gwarancją jest wysoka precyzja pomiarów, a do tego czujniki są bardzo wytrzymałe i mogą pracować nawet w ciężkich i wymagających warunkach. Można je kupić w dobrych sklepach elektronicznych oraz internetowych. Warto wybierać modele z wysoką rozdzielczością, które posiadają dużą odporność na zanieczyszczenia.

Zalety czujników widełkowych

Wybierając taki produkt, można mieć pewność, że posłuży on przez wiele lat. Największą zaletą takich czujników jest dynamiczna detekcja, dzięki której można pozycjonować nawet bardzo małe elementy i wykrywać je w bardzo krótkim czasie. Niezwykle ważna jest detekcja szybkich sekwencji ruchów oraz precyzyjne pozycjonowanie. Jest to kluczowe zwłaszcza w automatyce oraz robotyce. Warto zwrócić uwagę na fakt, że czujniki widełkowe posiadają z reguły przełącznik NO/NC. Ten rodzaj czujników wyróżnia się specjalną konstrukcją, dzięki której możliwe jest precyzyjne określenie punktu odniesienie. Odpowiedzią na trudno wykrywalne etykiety jest oczywiście pojemnościowy czujnik etykiet. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie powinien on mieć większych problemów z etykietami metalizowanymi lub transparentnymi. Główne zastosowanie czujników widełkowych to oczywiście wykrywanie obiektów na liniach produkcyjnych.

Zastosowanie czujników

Wykorzystywane są jednak także do precyzyjnego określenia punktu przez robota oraz kontroli pozycji obiektu. Przy ich pomocy można również zliczyć elementy na podajnikach. Jak widać są niezwykle uniwersalne, dlatego obecnie są powszechnie stosowane, a zainteresowanie nimi cały czas wzrasta. W sprzedaży dostępne są także czujniki posiadające wbudowany nadajnik zintegrowany oraz odbiornik. Takie rozwiązanie sprawia, że montaż jest bardzo łatwy, ponieważ nie ma potrzeby kalibracji. Czujniki widełkowe cechują się wysoką częstotliwością przełączania aż do 10 kHz. Do tego dochodzi jeszcze rozdzielczość od 0,03 mm, dlatego wszystkie procesy są niezawodne i uruchamiane niezwykle szybko. Dzięki temu można wykryć nawet bardzo drobne elementy, a jest to niezwykle istotne w automatyce i robotyce. Oprócz tego kluczowa jest detekcja szybkich sekwencji ruchów i bardzo precyzyjne pozycjonowanie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki widełkowe.

Comments are closed.